Powrót do listy pytań

Jak umieścić dwa numery kont bankowych na wydruku?

W skrócie

Poniżej udostępniamy gotowe warianty wydruków, które zawierają przygotowane pola na dwa konta bankowe - wybierz plik szablonu i zaimportuj go w programie, uzupełnij konta w szablonie, a następnie wskaż w danej fakturze jaki szablon ma być używany do jej wydruku.

XrFakturaSprzedazyDwaKonta_EURiPLN.zip - szablon z ogólnymi kontami EUR i PLN

XrFakturaSprzedazyDwaKonta_EURNettoiPLNPodatek.zip - szablon do wpłaty netto EUR i podatku w PLN

Jak użyć dwóch numerów kont na jednej fakturze

Wydruki programu możesz dostosować dowolnie do swoich potrzeb - zależnie od tego co dokładnie jest potrzebne, możesz także używać na bieżąco kilku wariantów wydruku faktury (oraz innych dokumentów). Modyfikację, lub wariant wydruku, można m.in. zastosować w przypadku jeśli chcesz umieścić na fakturze dwa różne konta, potrzebne najczęściej do płatności realizowanych przez kontrahentów zagranicznych. Ale uwaga - jeśli dwa numery kont chcesz umieścić w związku z potrzebą użycia mechanizmu podzielonej płatności, przejdź do osobnego artykułu w którym dokładnie wyjaśniamy zagadnienia związane z MPP (Split Payment) - może się okazać że drugi rachunek nie będzie potrzebny.

W przypadku jeśli dwa numery kont są potrzebne na wydruku, może istnieć kilka scenariuszy w których takie rozwiązanie jest wymagane - na przykład gdy klient zagraniczny ma mieć wybór płatności na konto złotówkowe lub konto walutowe, albo gdy klient zagraniczny ma zapłacić kwotę netto na konto walutowe, a kwotę VAT osobno na konto w PLN (niekoniecznie związaną z MPP).

Poniżej umieszczone są dwa gotowe szablony, których możesz użyć w powyższych scenariuszach - zobacz na poniższe przykłady i wybierz który szablon lepiej pasuje do sytuacji którą chcesz obsłużyć. Szablony możesz pobrać i zaimportować do swojego programu (instrukcję użycia podajemy na końcu).

Szablon z dwoma ogólnymi numerami kont

Plik szablonu do pobrania: XrFakturaSprzedazyDwaKonta_EURiPLN.zip

Zastosowanie: Użyj tego szablonu jeśli chcesz po prostu umieścić dwa niezależne konta bankowe na wydruku. Opis kont może być dowolny.

Wygląd wydruku:

ELISOFT Dwa ogólne numery kont

Szablon z kontem do wpłaty netto w EUR i podatku w PLN

Plik szablonu do pobrania: XrFakturaSprzedazyDwaKonta_EURNettoiPLNPodatek.zip

Zastosowanie: Użyj tego szablonu jeśli chcesz wskazać kontrahentowi, że płatność netto ma być zrealizowana w walucie, a płatność podatku w złotówkach - na osobne konta.

Wygląd wydruku:

ELISOFT Konto do wpłaty netto w EUR i podatku w PLN

Import szablonu wydruku

Minimalna wersja programu w której można zaimportować powyższe szablony to 14.12.1.0 - jeśli posiadasz starszą wersję, to najpierw zaktualizuj program do najnowszej wersji, jeśli masz do niej uprawnienia (instalatory są pod tym adresem).

Aby zaimportować dany szablon, pobierz plik szablonu na swój komputer. Następnie w programie wybierz menu Ustawienia / Szablony wydruków i kliknij polecenie Nowy szablon, uzupełnij pola w okienku tak jak widać na poniższym zrzucie ekranu, wybierając w polu (4) plik szablonu który chcesz zaimportować.

ELISOFT Nowy szablon wydruku

Po kliknięciu OK, pokaże się okno edytora szablonu, widoczne poniżej - uzupełnij numery kont bankowych we wskazanych polach (6) i (7). Możesz tutaj wpisać dowolny tekst, np. dodatkowe oznaczenie kodu SWIFT, czy nazwę banku. Zapisz zmiany przyciskiem Zapisz i zamknij. W razie potrzeby, do edycji szablonu będziesz mógł wielokrotnie wrócić.

ELISOFT Dwa numery konta edycja szablonu

Zależnie od importowanego pliku szablonu, układ pól z numerami kont będzie różny:

ELISOFT Dwa numery konta układ pól

Użycie nowego szablonu wydruku z dwoma numerami kont

Aby wydrukować fakturę przy użyciu nowego szablonu, otwórz fakturę i przejdź na zakładkę Opcje wydruku. Wybierz szablon, przy użyciu którego faktura ma być drukowana:

ELISOFT Dwa numery konta wybór szablonu