W 2024 roku została przyjęta ustawa pozwalająca przedsiębiorcom, spełniającym określone warunki, raz w roku skorzystać z dobrowolnej ulgi z opłacania składek ZUS. I tak, z około 1,7 mln osób uprawnionych do skorzystania z ulgi, w całym kraju w listopadzie zostało złożone ponad 1,3 mln wniosków o przyznanie wakacji składkowych za grudzień.
Czym są „wakacje od ZUS”?
„Wakacje od ZUS” to możliwość zwolnienia przedsiębiorcy z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorca może z niego skorzystać w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w roku kalendarzowym.
Ulga ta przyznawana jest w ramach pomocy de minimis, co oznacza, że aby ubiegać się o zwolnienie trzeba dysponować limitem pomocy przynajmniej w kwocie, z której podatnik stara się uzyskać zwolnienie. Maksimum pomocy publicznej z jakiej można skorzystać to 300 000 euro w ciągu trzech lat, w związku z czym, podczas składania wniosku o wakacje składkowe, składane jest również oświadczenie o wysokości dotychczas uzyskanej pomocy de minimis.
Co obejmują wakacje składkowe?
W ramach zwolnienia przedsiębiorca nie płaci składek wyłącznie na własne ubezpieczenie społeczne, w którego skład wchodzą:
- obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe,
- dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Wakacje składkowe nie obejmują ubezpieczenia zdrowotnego, a także składek jakie przedsiębiorca zobowiązany jest płacić np. za pracowników. W takiej sytuacji, mimo udzielonego zwolnienia, składki za inne osoby muszą zostać opłacone.
Za miesiąc, w którym obowiązuje zwolnienie, składki zostaną pokryte z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury bądź renty. Jednakże, niezależnie od wysokości opłacanych przez podatnika składek, zostaną one sfinansowane w kwocie minimalnej dla danego przedsiębiorcy, co może poskutkować obniżeniem podstawy do świadczeń emerytalnych za ten miesiąc.
Kto może skorzystać z ulgi?
Zwolnienie w ramach „wakacji od ZUS” skierowane jest do mikroprzedsiebiorców oraz komorników sądowych. Co za tym idzie, osoba ubiegająca się o przyznanie ulgi nie może zatrudniać więcej niż 9 osób, a także musi spełniać kryteria dochodowe, czyli w przeciągu ostatnich dwóch lat, jej roczny przychód z działalności pozarolniczej nie mógł przekraczać równowartości w złotych 2 mln euro.
Dodatkowym warunkiem jest, aby w poprzednim roku kalendarzowym oraz w bieżącym, do momentu złożenia wniosku o zwolnienie, przedsiębiorca nie wykonywał pozarolniczej działalności na rzecz byłego pracodawcy.
Forma rozliczania podatku dochodowego nie wpływa na możliwość skorzystania z wakacji składkowych. W związku z tym, niezależnie czy przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, ryczałtem czy też kartą podatkową, może ubiegać się o przyznanie mu ulgi.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
Skorzystanie z wakacji od ZUS jest dobrowolne, w związku z czym, aby z niego skorzystać, wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku, czyli wniosku RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). Musi on zostać złożony w formie elektronicznej przez profil płatnika w PUE ZUS/eZUS, następnie podpisany profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Podania złożone w innej formie nie będą przez ZUS rozpatrywane.
Ważny jest również termin w jakim podatnik ubiega się o zwolnienie. Może to zrobić wyłącznie w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który stara się o przyznanie ulgi, czyli w roku 2024 jedynym miesiącem, w którym można ją było uzyskać był grudzień, a wnioski należało składać od pierwszego do ostatniego dnia listopada. I tak jak w przypadku ściśle określonej formy złożenia wniosku, tak i termin jest nieprzekraczalny – zarówno wnioski złożone wcześniej jak i później niż w miesiącu poprzedzającym, nie będą rozpatrywane.